Tuhaf Çıldırdı

September 18, 2018

Danimarka'lı müzik grubu TUHAF,  Global CPH veya yeni adıyla ALICE konser salonunda düzenlediği konserde kelimenin tam anlamıyla 'çıldırdı' desem yalan olmaz.

Geçtiğimiz aylarda aynı mekanda 'Elektro Hafız' konserine misafir grup olarak konser verdiğinde, TUHAF'ın doğum sancılarını atlattığını gördük ve üstelik artık sevdiğimiz Türk müziklerini cover ile canladıran bir müzik grubunun varlığından sevinç duyabilirdik. 

 

Ancak TUHAF bu kadarla yetinmiyor: Türk  psychedelic rock parçalarının coverlarını yapmakla kalmayarak, çıtayı yükseltip uzun enstrümantal süslemeler yaratıp asıl kimliğini göstermeye başladı. Anlaşılan o ki, TUHAF niyeti bozmuş ve büyümeyi iyice kafaya takmış. Şunu da belirtmeden geçmemek gerek: TUHAF aslında bayağı tuhaf olmaya çalışıyor. Davullu zurnalı ve ellerinde kaşıklarla solistli düğün müziği ile başlıyor konserine. Bu tarzı seven ve oralarda takılan bir profesyonel tanıyorum ama kimin fikri olursa olsun, bizim dinleyicileri özelikle ateşleyecek bir tuhaflık. 

 

TUHAF'ın Türk vokalisti Berrin Bas'ın sahne performansı muhteşem. Kıyafetinden dansına, grup üyeleri ve izleyicileriyle iletişiminden mimiklerine kadar kıskanılacak derecede öz güvenle dolu. Böylece grubun perfonmasını zorluyor ve ne mutlu bize. 

 

Grupta ikinci bir vokal daha var. Tobias Lyng' aslında grubun klavyecisi, ancak bir kaç parça söylemeden de duramıyor. Bize hoş geldi ve kendisi daha da gelişebilir mi merak ediyorum. Ancak g-funk synthesizerları daha iyi öttürdüğü kesin.  Bunu bu konserde o sözünü ettiğim enstrümental aralarda çılgınca yaptı. 

 

ALICE  mekan olarak çok uygun ancak Turk konseri yapıp da barda rakı bulundurmamak, milli içki konusundaki tartışmadan gelmediğine göre nedenini merak ediyorum. 

 

TUHAF'ın Danimarka'da git gide büyüyen bir dinleyici kitlesi oluşuyor. Her konserde yeni yeni yüzler görmek mümkün. Gruba ilk izlediği günden sarılan benim dışımda Emre, Ateş ve Tulay'la brilikte TUHAF konserlerinin ayrı bir yeri oluştu diyebiliriz.

 

Söz konusu bizim müzikler olunca,  otorite statüsüyle TUHAF için çok başarılı  diyebiliriz. 

 

 

 

 

Tags: music photography review live concert

Please reload

nyheder

ENGAGE af-LYST med Søren Huss og Pernille Rosendahl

August 8, 2020

1/10
Please reload

Seneste indlæg

July 6, 2020

Please reload

Følg os
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© all rights reserved 2015 by Savas Karakaplan Proudly created with Wix.com

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-flickr