Halaylı Türk psychedelic konseri

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, unutulmaz bir konser düzenlendi. Global konser salonunda düzenlenen konser, dünyanın 

farklı ülkelerinden kültürel elementleri taşıyan ve alternatif müzik gruplarının merkezinde gerçekleştirildi. 

 

Istanbul kökenli ve Almanya'ya yerleşik Elektro Hafız grubunun gerçekleştirdiği konser, Kopenhag'ta yaşayan Türklerin dışında Danimarkalılardan da yoğun ilgi gördü. 

Gruba support yapmak üzere Kopenhag merkezli Danimarka grubu TUHAF da bir konser verdi. TUHAF, konser  ilk anons edildiğinde organzasyonda bulunmamasına rağmen anons edilmesiyle birlikte beraberinde önemli bir izleyici kitlesi topladı. Konser sırasındaki muhteşem performansları ve izleyicilerin ilgisi TUHAF'ın başarısının başlangıcı olurken Elektro Hafiz için de çıtayı yükseltti. 

Nordica Magazin konser öncesi her iki grup ile birer röportaj gerçekleştirdi.

 

TUHAF ile yaptığımız röpörtajda Kristian Haarløv grubun yaptığı müzik tarzını açıklayarak başladı. 

Kristian: 70 ve 80'li yıllardan, anadolu kökenli rock tarzındaki grupların şarkılarının coverını yapıyoruz. Barış Manço, Selda Bağcan, Erkin Koray ve Cem Karaca gibi Türk sanatçıların şarkılarını kendi yorumumuzla çalıyoruz. 

Drum set, klaviye, guitar , bas gibi enstrumanlardan oluşan grub, hayranlarının büyük bir kısmını Türklerin oluşturması ve mutlu olmaları grup için önem arz ediyor. 

Kristian: Danimarka'nın farklı şehirlerinde verdiğimiz konserlerde Türklerin  gösterdiği ilgi bizi ayrıca mutlu ediyor. İleriye yönelik planımızda daha sık konser vermeye devam etmek.  

Bu akşam da Elektro Hafız'a destek grup olarak vereceğimiz konserde de benzeri atmosferi bekliyoruz. Elektro Hafız'i zaten İstanbuldan tanıyoruz, grubu daha önce de dinledik ve onları Almanya'da ziyaret ettik ve zevkle dinlediğimiz  ve usta müzisyenlerden kurulu iyi bir grup. 

 

THUAF grubun bayan solisti Berrin Baş, Türk kökenli danimarkalı bir sanatçı. Türkçe şarkı sözlerini bu kadar sempatik söyleyebilen ve kendine özgü yorumu gruba sihirli bir cazibe katıyor. 

Berrin: Benim için Türkçe şarkı söylemek aslında köklerime doğru bir yolculuk. Şarkı sözlerinin dışında 'merhaba ' ' nasılsın ' vs. gibi az sayıda kelime biliyorum derken mutluluğunu gizleyemiyor. 

 

Sahne arkasında röportajımıza sanatçı adı  'Elektro Hafız' (EH) öz adı Demir Kerem  ile devam ediyoruz. Sahneden Tuhaf'ın ilk parçası duyuluyor ve  EH elektro bağlaması kucağında sorularımızı yanıtlıyor. 

 

EH: Bu müziğe solo başladım ama grup kültüründen geldiğim için gruba yöneldim. İstanbul kaotik bir şehir ve ben de bundan esinleniyorum ve yaptığım müziğe de aslında istanbul şehir müziği diyebilirim. 

Çaldığım enstrumanın orjinali  akustik sazdır ve geleneksel müzisyenler bu elektro versiyonuna karşılar. Ben ise bu sesin punk olduğunu düşünüyorum. Anadolu düğünlerinden de bilindiği gibi 'PİS' çalınıyor ve bu özellikle Istanbul ve avrupada ilgi görüyor. 

Gelecekte bu müziği daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla yeni albumler ve  konserler vermek istiyoruz. İsveç'te alternativ bir festivalde çok ilgi gördük ve Roskilde Festival'de çalmak istiyoruz. Bu akşam Kopenhag'da bu konserle Roskilde Festıval'e bir adım daha yaklaştık ve olursa dinleyicilerimizi davet ediyorum. 

 

Salonu dolduran kalabalık arasında Danimarkalı ve Türklerden iş adamı Fatih Güler, Mehmet Şahin, Burçak Acır, Bülent Karakaplan, Emel Onurlu, Peri Fırat, TC Kopenhag ticaret baş müşaviri Emine Çolakoğlu Şendil ve Roskilde Festivali organizasyonundan Peter Hvalkof da konsere katıldılar. 

Yer yer halayların da çekildiği konserin ardından misafirler ve gru üyeleri birlikte sohbetler ettiler ve hatıra fotoğrafları çektiler. 

 

Elektro Hafız Setlist:

Saz açılış

Tablo tikasa

Ali gatör 

Funk medley 

Belki son kez 

Karusel

John Dere 

Sika

Angara medley

Nassam alayna 

Deutsche Freunde

Halay

Grand Hotel 

 

TUHAF setlist: 

1. Kendim Ettim Kendim Buldum

2. Ikimiz Bir Fidaniz

3. Gercek Bir Dost

4. Yaylalar

5. Seni Her Gördüğümde

6. Uzun Ince Bir Yoldayim

7. Mesafeler

8. Ömür Biter Yol Bitmez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

nyheder

ENGAGE af-LYST med Søren Huss og Pernille Rosendahl

August 8, 2020

1/10
Please reload

Seneste indlæg

July 6, 2020

Please reload

Følg os
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© all rights reserved 2015 by Savas Karakaplan Proudly created with Wix.com

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-flickr